Poznaj zwycięzców i zadania konkursowe.

24 godziny, 10 zespołów i ostatnie zadanie, czy finaliści sprostali wyzwaniu? Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy w nocy z 28 na 29 września, podczas której to odbył się finał drugiej edycji konkursu dla młodych inżynierów — Symkaton 2.0.

Symkaton to konkurs organizowany przez firmę Symkom we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica. Ma on na celu sprawdzić nie tylko wiedzę i umiejętności, ale również efektywność pracy i pomysłowość studentów studiów magisterskich i inżynierskich.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na zaprojektowaniu statycznego elementu, mającego na celu ukierunkowanie strugi powietrza dostarczanej z wentylatora komputerowego. Zadaniem konkursowym było zdmuchnięcie jak największej liczby świeczek rozmieszczonych co 10 cm w jednej linii i na płaskiej powierzchni. Rekordowy wynik, który padł to 11 zdmuchniętych świeczek!

10 zespołów, które osiągnęły najlepsze wyniki, zostały zaproszone do Krakowa na Wielki Finał, który odbył się na Wydziale Energetyki i Paliw AGH.

Finał Symkatonu

Finałowe zadanie do ostatniej chwili pozostawało tajemnicą, a na jego wykonanie zespoły dostały dokładnie 24 godziny.
Zadanie polegało na zaprojektowaniu wirnika helikoptera, który w określonych warunkach pomiarowych osiągnie największą siłę nośną. Zadanie to było realizowane z zastosowaniem narzędzi do analizy numerycznej mechaniki płynów w środowisku ANSYS. Następnie projekty koncepcyjne wszystkich drużyn zostały wydrukowane na drukarce 3D w technologii FDM/FFF i sprawdzone na stanowisku pomiarowym przez ekspertów.

Mimo ograniczonego czasu uczestnicy niejednokrotnie zaskoczyli nas przemyślanym i kreatywnym podejściem do wykonywanych projektów.

NAJLEPSZE WYNIKI UZYSKAŁY DRUŻYNY:

  • null

    KN Mechaniki Stosowanej - AGH

    Michał Szlązak, Michał Wojtas, Kacper Rydzoń

  • null

    Bezstronne beztalencie - Politechnika Śląska

    Marek Zych, Marek Szolke, Grzegorz Piekarski

  • null

    Dzień przed – AGH

    Julia Onochin, Kamil Jarczok, Hubert Jabłoński

Współorganizatorem wydarzenia był Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
a partnerami wydarzenia firma Hitachi.