Co dla Was przygotowaliśmy
W tej odsłonie przygotowaliśmy dla Państwa łącznie 17 modułów w tym 8 w podstawowym bloku szkoleń oraz 9 spotkań dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Na stronie rejestracyjnej znajdą Państwo również rekomendacje na temat doboru szkoleń dla poszczególnych grup tematycznych. .
Tematyka obejmuje:
Rozwiń
Celem bloku składającego się z trzech szkoleń (Pre 1, Pre 2, Pre 3) jest zapoznanie użytkownika z narzędziami, których znajomość jest niezbędna do przygotowania modelu geometrycznego i siatki obliczeniowej do przeprowadzenia niemal każdego rodzaju symulacji numerycznej w środowisku ANSYS. Symulacje komputerowe z reguły bazują na siatce obliczeniowej, która jest generowana w oparciu o przygotowaną wcześniej geometrię. Etapy te często zajmują najwięcej czasu w całej pętli symulacyjnej, dlatego postaramy się w tym bloku odpowiedzieć na szereg najważniejszych pytań:
- “Jaki program wybrać na potrzeby generacji siatki obliczeniowej?”
- “Jaki algorytm generacji siatki wybrać?”
- “Jak radzić sobie ze szczególnie trudnymi fragmentami geometrii?”
- “Jak szybko wygenerować siatkę wysokiej jakości”?
- “Jak uprościć i poprawić geometrię tak, aby później wygenerować dobrej jakości siatkę?”
- i wiele innych…
Rozwiń
Blok ma na celu wprowadzenie użytkownika do świata symulacji, w której kluczową rolę odgrywają przepływy. Przedstawione zostaną podstawy z zakresu ustawiania solwera ANSYS Fluent pod kątem przepływów jednofazowych i sprzężonej wymiany ciepła. Odpowiemy na fundamentalne pytania:
- “Jak poprawnie ustawić symulację?”
- “Co wpływa na zbieżność rozwiązania?”
- “Kiedy możemy uznać wynik za wiarygodny?”
- “Jak ustawienia solwera wpływają na otrzymywane rozwiązanie?”
- “Jak wydobywać cenne informacje z symulacji?”
- “Z czego biorą się nierozłączne błędy w symulacji?”
Rozwiń
Celem bloku jest zapoznanie użytkownika z podstawami z zakresu przygotowania symulacji pod kątem analiz mechanicznych. W ramach bloku użytkownik pozna poszczególne etapy przygotowania modelu, począwszy od definicji modelu geometrycznego, uproszczenia geometrii pod kątem analiz mechanicznych, dyskretyzacji modelu wraz z jej wpływem na uzyskiwane wyniki, definicji warunków brzegowych i obciążeń umożliwiających przeprowadzenie symulacji jak i analizy wyników.
Rozwiń
W ramach tego bloku użytkownik zapozna się z zastosowaniem solwera Explicit do symulacji zjawisk szybkozmiennych. Będzie to zrealizowane w oprogramowaniu ANSYS LS Dyna, a do przygotowania modelu zostanie wykorzystany przyjazny użytkownikowi interfejs oprogramowania ANSYS Mechanical. Odpowiemy na pytania:
- “Jakie są różnice pomiędzy symulacjami typu Explicit oraz Implicit oraz kiedy dany solwer wykorzystać?”
- “Na co zwrócić uwagę podczas dyskretyzacji modelu?”
- “Jak zdefiniować warunki brzegowe i początkowe?”
- “Jak wstępnie zweryfikować model numeryczny oraz przyspieszyć obliczenia?”
Rozwiń
W ramach bloku przekazane zostaną podstawowe informacje odnośnie programu ANSYS Electronics Desktop i zawartego w nim solwera Maxwell. Zostaną zaprezentowane podstawy tworzenia i parametryzacji geometrii oraz wizualizacji rozkładu pola, siły oraz strat mocy na przykładzie symulacji pola magnetycznego stałego i zmiennego. W tej części postaramy się odpowiedzieć na pytania:
- “Kiedy i jak można uprościć model do symulacji 2D?”
- “Jak dobrać tryb pracy solwera i poprawnie przypisać warunki brzegowe w różnych typach symulacji?”
- “Jakie dane możemy uzyskać na podstawie symulacji elektromagnetycznych małych częstotliwości?”
- “W jaki sposób można wpływać na dokładność uzyskiwanych wyników?”
- “Jak symulować zjawisko transferu energii na odległość i na co zwrócić uwagę przy tworzeniu takiego modelu?”
Rozwiń
W ramach bloku przekazane zostaną podstawowe informacje odnośnie programu ANSYS Electronics Desktop i zawartego w nim solwera HFSS. Zostaną zaprezentowane podstawy tworzenia i parametryzacji geometrii oraz wizualizacji pola bliskiego i dalekiego oraz parametrów elektrycznych na przykładzie anteny dipolowej. W tej części postaramy się odpowiedzieć na pytania:
- “Jakie są typy symulacji, pobudzeń i warunków brzegowych i jak je dobierać przy analizach wielkich częstotliwości?”
- “Jakie parametry możemy uzyskać na podstawie analiz wielkich częstotliwości?”
- “W jaki sposób skonfigurować dokładność obliczeń i jak ją zweryfikować po przeprowadzonej symulacji?”
- “Jak poprawnie przeprowadzić optymalizację anteny pod zadane kryterium?
W części zaawansowanej poruszone zostaną zagadnienia związane z połączeniem symulacji metodą elementów skończonych z symulacją obwodów elektronicznych, metody hybrydowe dla symulacji dużych scenariuszy pod względem elektrycznym oraz podstawy modelowania fazowanych szyków antenowych.
Rozwiń
Po prostych symulacjach często nadchodzi czas na zmierzenie się z bardziej złożonymi zjawiskami. Stajemy przed problemem wyboru adekwatnego modelu z zakresu przepływów wielofazowych, turbulencji czy procesów spalania. Co gorsza, zjawiska te mogą występować jednocześnie, a dobór odpowiednich ustawień staje się prawdziwą bolączką. Celem bloku zaawansowanego jest wprowadzenie użytkowników w świat prawdziwie szalonych symulacji, gdzie pojawia się wiele nowych wyzwań z którymi musi sobie radzić inżynier. Użytkownicy nabiorą umiejętności doboru odpowiedniego modelu w zależności od przypadku z jakim przyjdzie im się zmierzyć oraz poznają prawdziwy potencjał, jaki kryje się za oprogramowaniem ANSYS Fluent. Odpowiemy na pytania:
- “Jak symulowane zjawisko dyktuje nam wybór modelu?”
- “Jak uprościć zagadnienie?”
- “Jak dobrać ustawienia tak, aby najlepiej oddać zjawisko, gdy już wybierzemy model?”
- i wiele innych…
W bloku znajdują się szkolenia dedykowane poszczególnym zaawansowanym tematom. Wskazana jest podstawowa znajomość oprogramowania.
Zimowa Akademia Symulacji 2024
startuje 26.02.2024, a potrwa do 19.03.2024
Nie przegap szansy – zapisz się już dziś i rozpocznij swoją przygodę z fascynującym światem symulacji komputerowej. Agendę oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie wydarzenia