Wymienniki Ciepła 3.0 - o krok przed innymi!

Wymiana ciepła odgrywa olbrzymią rolę w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, od projektowania pakietów bateryjnych, poprzez branżę jądrową czy nawet projektowanie satelitów. Obejmuje płytowe wymienniki ciepła, kolumny rurowe, skraplacze, parowniki i wiele innych konstrukcji dostosowanych do specyficznych potrzeb przemysłowych.

W miarę wzrostu globalnej produkcji i rozwijających się technologii, zapotrzebowanie na efektywne rozwiązania wymiany ciepła stale rośnie. Wzrastająca świadomość ekologiczna skłania przedsiębiorstwa do poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań wymiany ciepła, zwłaszcza w kontekście rosnącego udziału energetyki odnawialnej.

Jak symulacja wpływa na efektywność pracy w sektorze pracy z wymiennikami ciepła?

Złożoność geometrii

Wymienniki ciepła często posiadają skomplikowane struktury geometryczne, co sprawia, że podczas analiz numerycznych musimy poradzić sobie z szeregiem wyzwań np. z generacją siatki obliczeniowej. Z pomocą przychodzą tu najnowsze technologie firmy ANSYS.

Koszty i efektywność

Przy projektowaniu wymienników ciepła istotne są koszty produkcji i eksploatacji. Analizy numeryczne mogą pomóc w znalezieniu równowagi między kosztami a efektywnością. Istotne są też elementy związane z użytkowaniem wymienników takie jak np. zarastanie kamieniem lub zużycie mechaniczne.

Wysoka precyzja obliczeń

W niektórych branżach, takich jak przemysł chemiczny, precyzja w projektowaniu wymienników ciepła jest kluczowa. Analizy numeryczne muszą uwzględniać te wymagania.

Skomplikowane procesy wymiany ciepła

Wymiana ciepła w różnych rodzajach wymienników może być procesem skomplikowanym, z uwzględnieniem wielu czynników, np. przemian fazowych.

Optymalizacja termiczna

Wyzwaniem jest ciągłe doskonalenie efektywności wymienników ciepła. Analizy numeryczne pomagają w identyfikowaniu obszarów do optymalizacji. W przypadku nowoczesnych konstrukcji, wychodzących poza ramy typowych rozwiązań, potrzebne są elastyczne narzędzia uwzględniające wszystkie zjawiska fizyczne zachodzące w procesie wymiany ciepła. Rozwiązania typu “black box” nie znajdą tu zastosowania.
Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze “Wymienniki Ciepła 3.0 – o krok przed innymi!”, podczas którego będziemy rozwijać powyższe zagadnienia i wiele innych. Spotkanie poprowadzą eksperci w zakresie tworzenia symulacji komputerowych oraz praktycy z branży.

Webinar pt. “Wymienniki Ciepła 3.0 – o krok przed innymi!” odbędzie się 12 marca.

Obserwuj nas

linkedin-button
facebook-button
youtube-button