baner-na-podstrone

Czy szukasz świeżych i ciekawych informacji ze świata inżynierii? Interesują Cię intrygujące  zagadnienia naukowe? Chcesz po prostu wiedzieć więcej? Listy Polecone, to nowy cykl, w którym  Szef Działu Technicznego Symkom –  dr inż. Adam Piechna, poleca ważne, nietuzinkowe informacje oraz wydarzenia z szeroko pojętego świata inżynierii.  

Zachęcamy do śledzenia naszego cyklu. Jeśli chcesz otrzymywać od nas powiadomienia o kolejnych wydaniach Listów Poleconych, zostaw kontakt do siebie w formularzu na dole strony.

Bądź na bieżąco, odbieraj Listy Polecone od szefa działu technicznego Symkom!

Lista Polecona #3

Tematy związane z astronomią i astrofizyką zawsze bardzo pobudzały moją wyobraźnię. Zagadnienia czarnych dziur, ogólnej teorii względności czy promieniowania kosmicznego pozwalają mi wrócić do zajęć fizyki w liceum z niezwykłym nauczycielem tego przedmiotu panią Marią Kuśmierek. Tematy te przeplatają się znajdując wspólny mianownik w Świętym Graalu techniki i filozofii jakim jest:

Podróż w czasie

Obserwacja kosmosu daje nam możliwość cofnięcia się w czasie, koncepcji równie atrakcyjnej, co pozornie nieosiągalnej. Do tej pory najdalsze spojrzenie w przeszłość było możliwe dzięki, wykonanym w okresie 2002-2012 za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, zdjęciom małego (z naszej perspektywy) fragmentu nieba w okolicy gwiazdozbioru Pieca. Uzyskany obraz zwany Ekstremalnie Głębokim Polem Hubble’a (ang. Hubble eXtreme Deep Field, skrót HXDF) pozwala zobaczyć nam galaktyki sprzed 13.2 miliardów lat – tyle czasu zajęła podróż promieniom światła, które zostały zarejestrowane przez teleskop.

Zdjęcie obok przedstawia wspomniany wycinek nieba. Widać na nim około 5 500 galaktyk z których najstarsze oddalone są o 13.2 miliarda lat świetlnych.

zdjecie_odleglych_galaktyk

Analiza kosmicznych perturbacji i Teleskop Jamesa Webba

Do dzisiejszego wpisu zainspirowało mnie wydarzenie, jakie miało miejsce w ostatnią sobotę, a było nim zakończenie rozkładania wystrzelonego dzień po wigilii Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Na pierwsze zdjęcia jeszcze poczekamy, ale samo wydarzenie jest bardzo interesujące ze względu na niesamowitą złożoność projektu który realizowany był przez ostatnich kilkanaście lat. Z punktu widzenia technicznego ciekawa jest sama konstrukcja teleskopu, ale również cały proces jego umieszczenia na orbicie. Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku pokazującego złożoność całej operacji.

W projekcie nie zabrakło miejsca na wykorzystanie narzędzi symulacyjnych ANSYS. Użyto między innymi pakietu oprogramowania AGI do analizy złożonych perturbacji grawitacyjnych na orbicie punktu libracji L2 na której umieszczono stację.

O innych wykonywanych rodzajach symulacji można poczytać tutaj.

Czy mamy kontakt? – sprawna komunikacja

Tematyka planowania misji kosmicznych pojawi się również na organizowanym przez Symkom bezpłatnym webinarze dotyczącym modelowania anten, na które przy okazji dzisiejszego wpisu serdecznie zapraszam.

Na spotkaniu wystąpi 10 ekspertów, którzy między innymi poruszą kwestie:

 • weryfikacji efektywności systemów i układów antenowych

 • zmniejszenia ryzyka związanego z niepowodzeniem przy pionierskich projektach

 • integracji anten na rzeczywistych obiektach

i również tematy bardziej kontrowersyjne takie jak wpływ smogu elektromagnetycznego na środowisko.

Do następnego razu!

Adam Piechna

dr inż. Adam Piechna – Szef Działu Technicznego w Symkom, a także adiunkt na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Specjalista w zakresie modelowanie przepływów z wykorzystaniem metod numerycznych oraz  zagadnień związanych z inżynierią biomedyczną.

Otrzymuj Listy Polecone. Zostaw kontakt, aby dostawać mailowe potwierdzenia dotyczące aktualności.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach organizacyjnych przez Symkom sp. z o.o.z siedzibą w Warszawie. *

  Wyrażam zgodę na przekazywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez Symkom zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 204, ze zm.)*

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zawartych w formularzu kontaktowym przez Symkom z siedzibą w Warszawie przy ul. Głogowej 24 w celach marketingowych i promocyjnych.

  Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pana/Pani danych osobowych oraz prawo ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres office@symkom.pl

  Pola oznaczone * są obowiązkowe

  Po więcej informacji zapraszamy do informacji o naszej polityce prywatności.