Druk 3D to rewolucja technologiczna pozwalająca na większą swobodę w projektowaniu, produkcji i dostarczaniu zindywidualizowanych zamówień. Tworzenie złożonych, nietypowych elementów w tradycyjny sposób (np. z odlewów) może skutkować nawet 90% stratami materiału. Dlatego przy realizacji coraz bardziej zaawansowanych projektów używany jest druk 3D.

Powstające w ten sposób prototypy wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej, lotniczej, kosmicznej, medycznej, ale także militarnej. Z inżynierów projektujących nowe rozwiązania zdejmowane są kolejne ograniczenia związane z procesem produkcji. Wydrukowane elementy mogą mieć znacznie bardziej zróżnicowaną strukturę i kształt. W sytuacji niskonakładowych czy luksusowych technologii możliwe jest wydrukowanie jednej części na zamówienie bez potrzeby uruchamiania linii produkcyjnej (jeśli np. jakiś element ulegnie awarii, można go po prostu wydrukować). Cały segment rynku dostarczania zindywidualizowanych zamówień i wykończeń, dzięki drukowi 3D, będzie z pewnością rozwijał się coraz szybciej.

niebieski obiekt poddawany symulacji

Unikanie pomyłek i strat materiału produkcyjnego

Wszelkim pomysłom i projektom musi towarzyszyć ich skuteczna walidacja, przekonanie się, czy rzeczywiście zadziałają. Ponadto cały proces musi przebiegać na tyle sprawnie, by nie został zakłócony łańcuch dostaw, a realizacja zadań na bardzo konkurencyjnym rynku przebiegała efektywnie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zaprojektowanie i sprawdzenie działania prototypu zanim zostanie dopuszczony do produkcji. Właśnie w tym celu wykorzystywana jest symulacja komputerowa.

Aby przekonać się w jaki sposób modelowanie numeryczne pomaga w realizacji projektów additive manufacturing, zapraszamy na nasz bezpłatny webinar.

Dowiesz się z niego w jaki sposób symulacja komputerowa pomaga w :

  • zmniejszeniu kosztów zużycia materiałów wykorzystywanych do druku 3D

  • optymalizacji topologicznej prototypów pod kątem redukcji masy

  • przewidywaniu miejsc występowania deformacji powstających w trakcie procesu druku

  • podniesieniu efektywności prac nad projektem

  • redukcji czasu wprowadzenia produktu na rynek

Bezpłatne seminarium online pt. “Efektywne prototypowanie przy wykorzystaniu symulacji druku 3D” odbędzie się 4 listopada o godz. 10:00.

Spotkanie online poprowadzą:

Vishal Sharma – Senior Application w Ansys

dr inż. Wojciech Danek – asystent badawczy w Katedrze Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Politechniki Śląskiej oraz Application Engineer w Symkom.

Dodatkowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na dedykowanej stronie. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o wypełnienie znajdującego się tam formularza rejestracyjnego.