Symkaton 3.0 – z czym zmierzyli się finaliści konkursu?

Za nami trzecia edycja Symkaton 3.0, która przyciągnęła blisko 20 zespołów z całej Polski. Wydarzenie to po raz kolejny pokazało, że młodzi inżynierowie mają ogromny potencjał oraz talent do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które warto rozwijać.

Konkurs, niezmiennie od 2022 roku, organizujemy we współpracy z Wydziałem Energetyki i Paliw z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, a w tej edycji oficjalnymi partnerami zostały firmy: Hitachi Energy, Aptiv oraz ABB.

Przed jakimi wyzwaniami stanęli studenci?

W pierwszym etapie uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniem zaprojektowania zderzaka/bariery ochronnej, pochłaniającej jak najwięcej energii na jednostkę masy. Wyzwanie wymagało zastosowania zaawansowanych narzędzi analizy dynamicznej w środowisku Ansys, co sprawdziło zdolność do efektywnego wykorzystania technologii symulacji w praktycznych zastosowaniach. Po wnikliwych analizach wyłoniliśmy 10 zespołów, które awansowały do finału.

“Rozwal to” — tak brzmiał tytuł zadania finałowego, ale paradoksalnie polegało ono na zaprojektowaniu i wydrukowaniu prototypu zderzaka/bariery ochronnej, pochłaniającej jak największą ilość energii na jednostkę masy. Chronionym elementem było jajko!

Uczestnicy musieli nie tylko przeprowadzić szczegółowe symulacje, ale także wydrukować swoje prototypy na drukarkach 3D w technologii FDM/FFF. Każdy zespół miał możliwość przygotowania i przetestowania do trzech różnych prototypów, które były sprawdzane na specjalnie przygotowanym stanowisku pomiarowym.

 

Testy finałowe wyłoniły zwycięzców, którzy najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem w ciągu 24 godzin.

Zwycięzcy Symkaton 3.0:

  • null

    1 miesjce

Symulacja 0

Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • null

    2 miejsce

Low effort solutions

Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • null

    3 miejsce Ex æquo

#machisnotthelimit
Nic dwa razy się nie zdarza

Politechniki Wrocławska oraz Akademia Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
Po raz pierwszy w historii Symkatonu przyznano dwa trzecie miejsca – zespoły, które je zajęły, uzyskały identyczne wyniki. To nie zdarza się często!

Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników za ich zaangażowanie, pasję i innowacyjne podejście do inżynierii! Dziękujemy również naszym partnerom – Hitachi Energy, Aptiv oraz ABB – za wsparcie i wkład w rozwój młodych talentów. 

 

Już teraz nie możemy się doczekać kolejnej edycji Symkatonu!