baner-na-podstrone

Czy szukasz świeżych i ciekawych informacji ze świata inżynierii? Interesują Cię intrygujące  zagadnienia naukowe? Chcesz po prostu wiedzieć więcej? Listy Polecone, to nowy cykl, w którym  Szef Działu Technicznego Symkom –  dr inż. Adam Piechna, poleca ważne, nietuzinkowe informacje oraz wydarzenia z szeroko pojętego świata inżynierii.  

Zachęcamy do śledzenia naszego cyklu. Jeśli chcesz otrzymywać od nas powiadomienia o kolejnych wydaniach Listów Poleconych, zostaw kontakt do siebie w formularzu na dole strony.

Bądź na bieżąco, odbieraj Listy Polecone od szefa działu technicznego Symkom!

Lista Polecona #2

W kolejnej Liście Poleconej zachęcam aby zajrzeć do najnowszego specjalnego wydania czasopisma naukowego “Energies” o dość intrygującym tytule „Future of Road Vehicle Aerodynamics”, dołączenia do podróży hyperloopem i udziału w webinarze, którego gospodarzem jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Jaka jest przyszłość komunikacji?

Lekturę “Energies” można zacząć od ciekawej koncepcji wykorzystania przedniego płata dociskowego umieszczonego w dość niespodziewanych miejscach. Tematyka była w części prezentowana na naszej tegorocznej konferencji symkomowej i wspominałem, że wyniki badań niebawem zostaną opublikowane. 

cfd-pojazd

Pozycję polecam nie tylko z powodu bliskiej mi tematyki, ale również ze względu na to, że współautorem jednego z artykułów jest nasz specjalista od przepływów dr inż. Maciej Szudarek.  Nie kończą się tutaj akcenty symkomowe, bo edytorem całego wydania jest zaprzyjaźniony z Symkom Profesor Janusz Piechna.

Tekst jest opublikowany w formule Open Access, a więc dostęp do niego jest darmowy.

Pozostałe artykuły są także warte przeczytania. Myślę, że uwagę przykuje np.  tekst poświęcony kolei próżniowej. Materiał jest niezwykle szerokim spojrzeniem na to zagadnienie, nie tylko pod kątem aspektów dotyczących aerodynamiki i technologii, ale również wyzwań społecznych i ekonomicznych. Podczas lektury dowiemy się o ciekawych efektach związanych z fizyką przepływów naddźwiękowych, np. interakcjach występujących pomiędzy kilkoma kapsułami podróżującymi w tym samym tunelu. Przeczytamy również o kwestiach bezpieczeństwa i planowana ruchu, który ma charakter szeregowy w tunelach a wymaga zrównoleglenia na stacjach kolejowych.

Przedstawionych jest szereg interesujących koncepcji technicznych związanych z reakcją na sytuacje awaryjne – nie tylko na poziomie pojedynczej kapsuły, ale całego infrastruktury kolejowej. Omówione są również aspekty bardziej prozaiczne – a jednak kluczowe przy planowaniu transportu masowego – takie jak komfort podróży. Przedstawione opracowanie bazuje na pracach koncepcyjnych, symulacjach numerycznych oraz badaniach na wirtualnych i rzeczywistych symulatorach.

Artykuł do przeczytania tutaj.

Lektura artykułu przypomniała mi że w mijającym roku miałem okazję przejechać się w „Hyperloop’ie” przy okazji testów przeprowadzanych na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej:

CFD dla praktyków

Tematyka dzisiejszej listy obraca się wokół aerodynamiki pojazdów – tematu który myślę ciekawy jest dla większości osób, ale motywacje tej ciekawości mogą być różne. Na zakończenie chciałbym zaprosić Państwa na seminarium, które będziemy mieli przyjemność wygłosić w ramach serii spotkań organizowanych przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych pod nazwą „Webinar EuroCC: CFD dla praktyków”. Już w poniedziałek 20.12.2021 o 10:00 opowiemy o naszych ostatnich projektach obliczeniowych związanych z aerodynamiką zewnętrzną. Będziemy mówić o:

 • symulacjach DDES motocykla sportowego 

 • analizach opływu pociągu TGV 

 • wspomnianych wcześniej analizach wariantowych położenia płata dociskającego w samochodzie wyścigowym

analiza=CFD-pociag

Zachęcam do udziału i włączenia się w dyskusję, zwłaszcza że będzie obecna cała reprezentacja specjalistów od przepływowych analiz numerycznych:

prof. dr hab. inż. Janusz Piechna

dr inż. Adam Piechna,

dr inż. Maciej Szudarek,

inż. Krzysztof Wiński,

mgr inż. Maciej Borek

“Wykorzystanie dużych mocy obliczeniowych w zagadnieniach aerodynamiki zewnętrznej – konieczność czy wygoda?”


Link do wydarzenia:
https://www.gotomeet.me/NCBJmeetings/eurocc

Do następnego razu!

Adam Piechna

dr inż. Adam Piechna – Szef Działu Technicznego w Symkom, a także adiunkt na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Specjalista w zakresie modelowanie przepływów z wykorzystaniem metod numerycznych oraz  zagadnień związanych z inżynierią biomedyczną.

Otrzymuj Listy Polecone. Zostaw kontakt, aby dostawać mailowe potwierdzenia dotyczące aktualności.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach organizacyjnych przez Symkom sp. z o.o.z siedzibą w Warszawie. *

  Wyrażam zgodę na przekazywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez Symkom zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 204, ze zm.)*

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zawartych w formularzu kontaktowym przez Symkom z siedzibą w Warszawie przy ul. Głogowej 24 w celach marketingowych i promocyjnych.

  Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pana/Pani danych osobowych oraz prawo ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres office@symkom.pl

  Pola oznaczone * są obowiązkowe

  Po więcej informacji zapraszamy do informacji o naszej polityce prywatności.