Jak bardzo kreatywni i skuteczni w działaniu są studenci uczelni technicznych? Czy sprostają wyzwaniu w ciągu 24 godzin? Sprawdził to Symkaton, ogólnopolski konkurs, w którym weryfikowana była nie tylko wiedza i umiejętności, ale również efektywność pracy i pomysłowość. 

Symkaton to konkurs składający się z 2 etapów. W pierwszym (zakończonym 9 września), drużyny zgłaszające się do rywalizacji miały opracować projekt mieszadła spełniającego zadane wymogi. – Byliśmy miło zaskoczeni innowacyjnością projektów – mówi prof. dr hab. inż. Marek Jaszczur, z Akademii Górniczo-Hutniczej, współorganizator konkursu. – Każde mieszadło było inne, studenci poświęcili dużo czasu, żeby przeanalizować zadanie, w każdej nadesłanej pracy wybijała się oryginalna myśl. A wszystko to pomimo trwających wtedy wakacji! – dodaje.

Pięć drużyn, które osiągnęły najlepsze wyniki w pierwszym etapie przeszło do finału. Znalazły się wśród nich: Ogry z Politechniki Śląskiej, KN Mechaniki Stosowanej z AGH,  PRz Stirrer Team z Politechniki Rzeszowskiej,  Chadowe Chłopaki z Politechniki Krakowskiej oraz Nieobliczalni z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. 

Finał Symkatonu

Zadaniem, z którym musieli się zmierzyć polegało na zaprojektowaniu tzw. zaworu Tesli z zastosowaniem narzędzi do analizy CFD Ansys. Projekt należało wydrukować na drukarce 3D. Na to wszystko drużyny miały 24 godziny. Następnie zawory zostały przetestowane na stanowisku pomiarowym.

W trakcie wydarzenia zaimponowało mi przemyślane i uporządkowane podejście do problemu każdego z uczestników – powiedział dr inż. Maciej Szudarek – członek jury konkursu i specjalista ds. CFD w Symkom. Uczestnicy konkursu walczyli do końca i wszyscy oddali swoje prace.

Najlepsze wyniki uzyskały drużyny:

  1. Nieobliczalni (Politechnika Warszawska i Wrocławska)

  2. PRz Stirrer Team (Politechnika Rzeszowska)

  3. Chadowe Chłopaki (Politechnika Krakowska)

Gratulujemy!

Współorganizatorem wydarzenia był Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a partnerami wydarzenia firmy Redor oraz IBT.