Automotive

Rozwiązania dla przemysłu samochodowego

Obecny postęp w branży motoryzacyjnej wymusza zastosowanie najbardziej  nowoczesnych rozwiązań symulacyjnych, wspomagających proces wczesnego prototypowania i testowania nowych rozwiązań.

Wraz ze wzrostem innowacyjności w branży motoryzacyjnej, symulacje stają się ważniejsze niż kiedykolwiek.

Mówiąc o symulacji dla przemysłu samochodowego, nie myślimy już tylko o analizie zagadnień aerodynamiki zewnętrznej. Narzędzia ANSYS wykorzystywane są do symulowania „inteligentnej elektroniki”, telekomunikacji, oprogramowania wbudowanego czy modnego ostatnio systemu informacyjno-rozrywkowego. Kupując samochód otrzymujemy obecnie innowacyjną i najbardziej nowoczesną technologię, pozwalającą na urzeczywistnienie koncepcji samochodów autonomicznych z zaawansowanymi systemami wspomagania jazdy.

Jednocześnie wyzwanie stanowią rosnące ceny paliw oraz wpływ samochodów na środowisko – tutaj symulacje pozwalają na zmniejszenie oporów aerodynamicznych, modernizację silników i systemów przeniesienia mocy. Ciągle zaostrzane normy powodują że symulacja stała się nieodłączną częścią projektowania zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych.

Osobnym zagadnieniem jest komfort pasażera szczególnie ważny w segmencie samochodów osobowych. Zagadnienia wentylacji I klimatyzacji ale i też modelowanie oraz eliminowanie źródeł hałasu.

Najbardziej efektowne wykorzystanie symulacji to prawdopodobnie samochody sportowe. Szczególnie Formuła 1, w której w ciągu jednego sezonu należy wprowadzić i przetestować zmiany mające zapewnić zwycięstwo. Największe stajnie wykorzystują od lat oprogramowanie CFD, testując optymalne kształty płatów oraz dyfuzorów, szukając ciągle nowych rozwiązań pozwalających na uzyskanie kilku cennych sekund.

Jednocześnie zajmują się rosnącymi kosztami paliwa i kwestiami środowiskowymi poprzez przeprojektowanie wszystkich aspektów inżynierii pojazdu – od aerodynamiki, silnika i przekładni do nadwozia pojazdu, komfortu pasażerów oraz systemów elektrycznych i elektronicznych.

Segmenty

Samochody i lekkie ciężarówki

Konsumenci i administracja oczekują energooszczędnych i niskoemisyjnych pojazdów. W rezultacie, producenci samochodów inwestują w innowacyjne rozwiązania, które sprostają tym oczekiwaniom.

Dostawcy

Dzięki dzisiejszym modułowym i bogatym w różnorodne funkcje samochodom dostawcy odgrywają dużą rolę w innowacjach i rozwoju produktów. Ambitne cele dotyczące oszczędności paliwa i redukcji emisji są przekazywane do dostawców, którzy również muszą zapewnić, że złożona elektronika i systemy wbudowane nie powodują nieoczekiwanych katastrofalnych rodzajów awarii.

Ciężkie samochody dostawcze, TIRy i pojazdy off-road

Ciężkie samochody dostawcze, TIRy i pojazdy off-road również podlegają coraz to bardziej wymagającym normom emisyjnym, jednocześnie rynek wymaga niższego zużycia paliwa. Producenci tych pojazdów dodają zaawansowane układy elektroniczne takie jak np. samodzielne wykonywanie pewnych zadań.

Motorsporty i motocykle

Z racji ich konkurencyjnej natury, sporty motorowe są polem treningowym dla pionierskich rozwiązań w motoryzacji. Hybrydowe i elektryczne napędy dla samochodów wyścigowych są inżynieryjnym wyzwaniem, ale i szansą. Co więcej, regulacje w sportach motorowych ograniczyły możliwości testów w tunelach aerodynamicznych.

Zastosowania

Wydajność energetyczna i emisja

Ambitne regulacje rządowe oraz coraz silniejszy popyt na większą wydajność energetyczną zmuszają producentów samochodów do korzystania z każdej możliwości do wprowadzania ulepszeń. Wszystkie układy samochodowe wymagają zatem ich przeprojektowania.

Samochody elektryczne i hybrydowe

Istotny popyt oraz regulacje rządowe powodują, iż producenci samochodowi rozwijają i oferują coraz więcej pojazdów o napędach elektrycznych i hybrydowych. Wyścig w elektryfikacji już się zaczął a firmy, które zaoferują najlepsze produkty będą mogły zdominować rynek motoryzacyjny jutra.

Elektronika I systemy wbudowane

Zaawansowana elektronika i systemy wbudowane są obecnie standardem, co czyni samochody bardziej wydajnymi, bezpiecznymi, wygodnymi i ciekawszymi. Zmienia się oblicze branży motoryzacyjnej i innowacje takie jak zaawansowany system wspomagania kierowcy (ADAS) i autonomiczne pojazdy mogą być normą już za kilka lat.

Jakość i niezawodność

Dwa znaczące aspekty, które wpływają na zyskowność branży motoryzacyjnej: awarie podlegające pod gwarancje oraz konieczność napraw podczas produkcji. Te problemy mogą skutkować długoterminową szkodą wizerunku producenta.

Kompleksowe modelowanie przepływu płynów oraz spalania w silniku

Kompleksowe modelowanie przepływu płynów oraz spalania w silniku od ANSYS to optymalne solwery CFD i najlepsze narzędzia do modelowania procesów spalania.

Kompleksowe zarządzanie wymianą ciepła

Nasze kompleksowe rozwiązania do zarządzania wymianą ciepła zapewnia pełne uwzględnienie  promieniowania z setek powierzchni, sprzężonego transferu ciepła w setkach ciał stałych oraz przewodzenie przez cienkie powłoki w dziesiątkach przegród i powierzchnie o zerowej grubości.

Projektowanie anten HiFi

Miniaturyzacja anten, ograniczona szerokość pasma kanału, skrócony czas projektowania i interakcja anten z innymi elementami stanowią poważne wyzwanie dla projektanta. Nasze kompleksowe rozwiązanie do projektowania anteny z dużą dokładnością zapewnia automatyczne, dokładne i wydajne metody przezwyciężania tych wyzwań, co czyni go narzędziem do symulacji anten.

Wydajne, trwałe układy chłodzenia silnika

Kompleksowe rozwiązanie firmy ANSYS zapewniające wydajną i trwałą konstrukcję chłodzącą silnika zapewnia bezproblemowe połączenie rozwiązania zmęczeniowego typu CAD z konstrukcją silnika, które uwzględnia przepływ powietrza, spalanie, przepływ w płaszczu wodny, przewodzenie ciepła w bloku silnika, sprzężoną wymianę ciepła, analizę wytrzymałości strukturalnej i zmęczenie termiczne.

Ogniwa paliwowe o wysokiej wydajności

Nasze kompleksowe rozwiązania dla rozwoju ogniw paliwowych dotyczą ogniw typu PEMFC i SOFC. Rozwiązania te umożliwiają optymalizację poszczególnych zarówno ogniw i zestawów ogniw, jak i całych systemów.

Wysokociśnieniowe wtryski paliwa

Nasze kompleksowe rozwiązania dla wysokociśnieniowych wtrysków paliwa pozwalają klientom optymalizować wtryski dla wyższych ciśnień wymaganych przez ograniczenia zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń.

Niski poziom drgań i wibracji, oraz trwałe układy hamulcowe

Kompleksowe rozwiązania firmy ANSYS dla symulacji hamulców doprowadziły do przełomu na wczesnym etapie predykcji pisku hamulców.

Projektowanie turbosprężarek o wysokiej wydajności

Kompleksowe rozwiązania firmy ANSYS dla wydajnych, wysokowydajnych sprężarek pozwalają inżynierom osiągać wyższe stopnie kompresji oraz wydajności turbin wraz z szerszym zakresem pracy i minimalnej bezwładności, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów dotyczących rozmiarów i kosztów.

W razie zainteresowania naszą ofertą, zapraszamy do współpracy

Top