Jaka część pomieszczenia ulegnie zniszczeniu w razie eksplozji? W jaki sposób podczas wypadku zmniejszy się uraz szyi, jeśli człowiek będzie siedział na fotelu z zagłówkiem? Jak zaprojektować kabinę maszynisty, pomieszczenie produkcyjne lub elementy infrastruktury drogowej, aby były maksymalnie bezpieczne? 

Testy pokazujące scenariusze zdarzeń i zachowań ze względu na swoją cenę i stopień skomplikowania zarezerwowane były dla największych ośrodków motoryzacyjnych, lotniczych, kolejowych czy wojskowych. Są niezbędne, aby dostarczane przez te firmy produkty były nie tylko tak bezpieczne, jak tylko mogą być, ale również optymalnie zaprojektowane pod kątem doboru czy ilości użytego materiału (np. blachy). Niebagatelną rolę w ulepszaniu istniejących produktów odgrywa także analiza wypadków i awarii, aby nowe rozwiązania po prostu lepiej chroniły zdrowie i życie ludzi. Istnieje rozwiązanie, z którego korzystają najwięksi i może być zastosowane w firmach produkcyjnych.

Symulacja wybuchu silosa wykonana dla firmy IBT Ex Solution (https://ibt.org.pl)

W jaki sposób przedsiębiorstwa mogą skorzystać z doświadczeń największych firm?

Testy zderzeń, wybuchów, symulacje uszkodzeń (ciała i innych obiektów) zanim zostaną przeprowadzone w laboratorium czy na poligonie najpierw w bardzo wielu wersjach i wariantach odbywają się w wirtualnym laboratorium. Podczas procesu symulacji komputerowej w programie Ansys LS-Dyna rozpatrywane są różne scenariusze wydarzeń, które pozwalają przewidzieć rozwój wypadków czy poniesione szkody. 

W sytuacji, w której do wypadku już doszło symulacja komputerowa pozwala ustalić przebieg wydarzeń i mechanizmy w działaniu (ludzi lub technologii), które doprowadziły do tego wydarzenia.

Wirtualne symulacje pomagają w:

  • przewidzeniu rozwoju wypadków, szkód, zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i cyklu pracy
  • ustaleniu wpływu wydarzenia (jak np. wybuchu, zderzenia) na ciało człowieka, maszynę i każdy inny obiekt
  • zapobieganiu krytycznym sytuacjom, które mogą zagrażać bezpieczeństwu pracowników i generować straty finansowe dla firm
  • zoptymalizowaniu procesu produkcji dzięki analizie skuteczności systemów zabezpieczeń przeciwwybuchowych
  • docieraniu do przyczyny wypadku, w celu jej eliminacji 

Chcesz wiedzieć w jaki sposób symulacje komputerowe mogą pomóc w uniknięciu krytycznych sytuacji i podnieść poziom bezpieczeństwa w firmie? 

Zapisz się na bezpłątne webinarium pt. “Optymalizacja projektowania i analiz zdarzeń – program LS-Dyna w praktyce”, w którym nasi eksperci opowiedzą w jaki sposób te rozwiązania działają.