Pierwsza w Polsce turbina wiatrowa powstała w 1991 roku. Początki były skromne, ale obecnie energetyka wiatrowa jest najszybciej rozwijającą się dziedziną pozyskiwania energii odnawialnej. Prognozuje się, że do 2030 roku aż 45% krajowej energii elektrycznej powstanie właśnie dzięki przetwarzaniu mocy wiatru. To wielkie zadanie, które stawia przed inżynierami wyzwania związane z projektowaniem efektywnych, bezawaryjnych i optymalnie rozmieszczonych farm wiatrowych.

W obliczu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię odnawialną i nacisku na inwestowanie w energetykę wiatrową niezbędne są rozwiązania pozwalające na szybkie wprowadzenie produktu na rynek, jak i zmaksymalizowanie jego efektywności. Właśnie dlatego tak ważne, już na wczesnym etapie pracy nad projektem, jest wykorzystanie symulacji komputerowej. 

Jakie problemy energetyki wiatrowej rozwiązuje symulacja?

Konstruktorzy urządzeń stale pracują m.in. nad podniesieniem wydajności turbin wiatrowych i zapewnieniu ciągłości pracy, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zarówno na lądzie jak i morzu. Symulacja komputerowa Ansys pozwala modelować działanie turbin pod kątem aerodynamicznym, akustycznym czy konstrukcyjnym. Dzięki możliwości wygenerowania cyfrowego bliźniaka turbiny można zoptymalizować wydajność i harmonogram niezbędnych konserwacji. Natomiast przeprowadzenie analiz elektromagnetycznych, pozwala na zminimalizowanie strat mocy czy zwiększenie tolerancji na prędkość wiatru.

wiatraki-na-polu-oze

Zapraszamy na bezpłatny webinar, w którym przekrojowo omówione zostaną zagadnienia związane z optymalizacją działania turbin wiatrowych. 

Dowiedz się jak:

  • podnieść efektywność urządzenia i zminimalizować straty mocy

  • uniknąć błędów konstrukcyjnych i przestojów poprzez weryfikację sprawności turbiny na wczesnym etapie rozwoju projektu

  • obniżyć koszty uzyskania energii

  • zwiększyć wytrzymałość i odporność konstrukcji przez optymalny dobór materiałów

  • kontrolować działanie urządzenia pod kątem generowanych wibracji

  • zoptymalizować rozmieszczenie i wzajemne oddziaływanie turbin wiatrowych na danym terenie

W webinarze wezmą udział eksperci z zakresu aerodynamiki, akustyki, doboru materiałów i elektromagnetyzmu: dr inż. Adam Piechna, dr inż. Konrad Kamieniecki, dr inż. Mateusz Będkowski, dr inż. Marek Szymczak, dr inż. Wojciech Danek. Gościem specjalnym będzie dr inż. Tomasz Krysiński adiunkt z Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. 

Bezpłatny webinar pt. “Wyzwania i rozwiązania w optymalizacji turbin wiatrowych” odbędzie się 27 maja o godz. 10:00.

Dodatkowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na dedykowanej stronie. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o wypełnienie znajdującego się tam formularza rejestracyjnego.