Letnia porcja zmian i aktualizacji oprogramowania Ansys (2022 R2) tradycyjnie jest znacznie skromniejsza niż ta zimowa (R1). Jednakże warto zwrócić na nią uwagę i sprawdzić w jaki sposób może wpłynąć na pracę z oprogramowaniem. 

Kolejny raz eksperci działu technicznego Symkom przygotowali filmy-tutoriale, w których wyjaśniają na czym polegają aktualizacje. Wszystkie nagrania z cyklu “Jak symulować z Ansys) dostępne są na naszym kanale You Tube.

Analizy przepływowe

Jak używać Ansys Fluent z poziomu języka Python

Projekt pyAnsys ma na celu umożliwienie obsługi programów z pakietu Ansys z poziomu języka Python. Udostępnione od wersji 2022 R2 biblioteki pyFluent wprowadzają interfejs do Ansys Fluent. Ułatwia to integrację Fluenta z innymi kodami i programami, a także otwiera szereg możliwości w kontekście automatyzacji pracy.

 Jak zredukować liczbę elementów siatki (MultiZone)

Od wersji 2022 R2 możliwe jest generowanie uporządkowanych siatek hex algorytmem MultiZone. Funkcjonalność ta jest dostępna z poziomu szablonu Watertight Geometry Workflow i pozwala na redukcję liczby elementów siatki dla prostych fragmentów geometrii.

Analizy mechaniczne

Jak w LS-Dyna przebiega jednokierunkowa integracja z Fluentem

Z roku na rok można zaobserwować większą integrację pomiędzy flagowymi produktami ANSYS, a oprogramowaniem LS-Dyna. W najnowszej wersji oprogramowania mamy możliwość jednokierunkowego sprzężenia, umożliwiającego mapowania pola ciśnienia uzyskanego w ANSYS Fluent do oprogramowania LS-Dyna.

Jak przebiega symulacja procesu spiekania w Ansys Additive

Wraz z rozwojem technologii druku 3D niezbędna jest optymalizacja tego procesu. Dlatego coraz częściej wykorzystuje się oprogramowanie do symulacji numerycznych, aby sprawdzić czy zdefiniowany przez nas element wydrukuje się poprawnie. Do tej pory symulacje były ograniczone do symulacji procesu w technologii PBF oraz DED. W najnowszej wersji oprogramowania ANSYS mamy również możliwość symulacji procesu spiekania, który coraz częściej wykorzystywany jest w przypadku technologii przyrostowych.

Jakie znajdziemy nowości w analizie drgań w Ansys Mechanical

Drgania to bardzo ważny temat w wielu gałęziach przemysłu. W wersji 2022R2 pojawia się wiele ciekawych narzędzi, które umożliwiają w efektywny sposób analizować drgania konstrukcji. Jednym z nich jest kryterium Modal Assurance Criterion, pozwalające sprawdzić na ile drgania dwóch modeli są do siebie podobne.

Analizy elektromagnetyczne

ANSYS Maxwell: jakie znajdziemy nowości w analizie ruchu obiektów

Nowe wydanie ANSYS Maxwell 2022 R2 to usprawnienia w definicji poruszających się obiektów. Dotychczas symulacje zmienne w czasie uwzględniające ruch wymagały zastosowania warstwy buforowej, oddzielającej obiekty poruszające się i stacjonarne. Nowe wydanie programu Maxwell pozwala na analizę ruchu obiektów bez warstwy buforowej.