baner-na-podstrone

Lista Polecona #6

wstęp

Wirtualna konferencja Ansys Simulation World to wydarzenie, które ma pokazać w jak wielu dziedzinach sprawdza się symulacja komputerowa. Będzie interesująco zarówno dla inżynierów i praktyków jak i dla liderów zespołów i osób zarządzających.

Jest tylko jeden problem. Wystąpień jest tak wiele, że czasem trudno podjąć decyzję, które wybrać. Zjawisko znane jako paradoks wyboru, może doprowadzić do braku podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Tego nie chcemy, zwłaszcza, że kolejny raz pośród występujących jest nasz klient, tym razem firma Microamp.

W związku z tym poprosiłem przedstawicieli naszego zespołu technicznego, aby wybrali prezentacje, na które ich zdaniem warto zwrócić uwagę. Oto ich typy:

Czy szukasz świeżych i ciekawych informacji ze świata inżynierii?

Interesują Cię intrygujące zagadnienia naukowe? Chcesz po prostu wiedzieć więcej?

Listy Polecone, to nowy cykl, w którym  Szef Działu Technicznego Symkom –  dr inż. Adam Piechna, poleca ważne, nietuzinkowe informacje oraz wydarzenia z szeroko pojętego świata inżynierii.

Zachęcamy do śledzenia naszego cyklu. Jeśli chcesz otrzymywać od nas powiadomienia o kolejnych wydaniach Listów Poleconych, zostaw kontakt do siebie w formularzu na dole strony. Bądź na bieżąco, odbieraj Listy Polecone od szefa działu technicznego Symkom!

Lista polecona #6, spis treści:

  • 10 polecanych prezentacji
  • Rejestracja na wydarzenie

1. Symulacja na pełnym gazie: analizy CFD dla bolidów Formuły 1

TYTUŁ: Oracle Red Bull Racing: When the Prototype is the Product

poleca: Kacper Wagner

Bolidy Formuł 1 są nieustannie ewoluującymi prototypami, a głównym celem tej ewolucji jest utrzymanie przewagi nad konkurencją. Od 2008 roku zespół aktualnego mistrza świata Maxa Verstappena (Oracle Red Bull Racing) wybiera rozwiązania symulacyjne Ansys do rozwiązywania swoich najtrudniejszych wyzwań.

Nowe regulacje techniczne na sezon 2022/2023 wprowadziły znaczne ograniczenia w wykorzystywaniu tunelu aerodynamicznego do badań aerodynamiki. Większy nacisk kładziony jest na symulacje w oparciu o metody CFD. Oprócz symulacji aerodynamiki zewnętrznej, oprogramowanie Ansys wykorzystywane jest również w procesie projektowania układu chłodzenia czy w symulacji testów zderzeniowych. Przy olbrzymiej presji czasu jaka występuje podczas sezonu wyścigowego wykorzystanie metod numerycznego wspomagania projektowania jest obecnie koniecznością. Dzięki temu podczas weekendu mamy okazję obserwować pojazdy które balansując w ograniczeniach regulaminowych są konstrukcjami bliskimi optymalnych. Myślę, że prezentacja jest godna uwagi, ze względu na informacje o tym jak działa zespół, jak dostosowuje się do zmieniających się przepisów i jakie narzędzia Ansys są wykorzystywane, aby pomóc zbudować samochód, który wygra mistrzostwa.

2. Polskie rozwiązania w rozwoju sieci 5 i 6G

TYTUŁ: Building Powerful, Private 5G mmWave Networks for Industry-Leading Enterprises

poleca: Marek Szymczak

W całym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć naszej rodzimej firmy Microamp Solutions zajmującej się projektowaniem elementów infrastruktury sieci 5G i 6G pracujących w zakresie fal milimetrowych. Nie ulega wątpliwości, że zapewnienie niezawodnej komunikacji  jest katalizatorem do rozwoju urządzeń IoT oraz nowoczesnych systemów audiowizualnych przekazujących obraz w rozdzielczości 10K. Symulacja umożliwia weryfikację pomysłów i przeprowadzanie wirtualnych testów pozwalając na minimalizację liczby prototypów oraz skracając czas potrzebny na wdrożenie nowych rozwiązań, co jest szczególnie istotne w tak dynamicznie rozwijającym się segmencie.

3. Wysokowydajne ładowarki do pojazdów elektrycznych

TYTUŁ: Development of High-Power Converters for Vehicle DC Fast Charging and Vehicle to Grid Applications

poleca: Marek Szymczak

autonomiczne_auta_symulacja
Choć pojazdy elektryczne na dobre zagościły już w naszym życiu, to jednak jest jeszcze wiele aspektów technicznych z nimi związanych, które wymagają zaprojektowania i optymalizacji. Liczba pojazdów elektrycznych z roku na rok podwaja się, a jednym z newralgicznych elementów stała się infrastruktura energetyczna umożliwiająca stosowanie szybkich ładowarek. Dlatego pracuje się nad technologią inteligentnych sieci energetycznych, w których pojazdy elektryczne mogłyby stanowić jeden z elementów magazynowania energii tworząc sieć energetyczną o wysokiej wydajności, elastyczności i niezawodności. W prezentacji zostaną omówione ładowarki o dużej mocy, przekształtniki wysokiej częstotliwości i elementy sterujące do zastosowań Grid-to-Vehicle (G2V) i Vehicle-to-Grid (V2G). Przedstawiony zostanie proces projektowania i wdrażania dwukierunkowego przekształtnika, podczas którego użyto symulacji, aby upewnić się, że produkt będzie spełniał wszystkie stawiane przed nim wymagania.

4. Symulacja rozprzestrzeniania się cząstek na stadionie

TYTUŁ: Engineering Simulation for COVID-19 Safer Indoor Spaces: from Classrooms and Fitness Centers to Mega Discos and Sports Stadiums

poleca: Maciej Szudarek

Prezentacja podsumowuje wielkoskalowy projekt dotyczący rozprzestrzeniania się drobnych pyłów i kropel. Międzynarodowy zespół prowadził zarówno rozbudowane analizy CFD, jak i długie kampanie pomiarowe z udziałem ludzi przebywających na stadionie oraz z zastosowaniem generatorów aerozolu. Projekt jest interesujący ze względu na metodykę, skalę prac, ale także rezultat – algorytm pozwalający przewidzieć organizatorom wydarzeń stężenie cząstek aerozolu na podstawie geometrii stadionu i lokalnych prognoz pogody.

5. Modelowanie numeryczne w obliczu sztucznej inteligencji

TYTUŁ: Simulation in the Era of Big AI

poleca: Krzysztof Wiński

Ze względu na niezwykłą złożoność zjawisk fizycznych narzędzia wykorzystujące głębokie sieci neuronowe stały się bardzo istotnym narzędziem w szybszym i dokładniejszym rozwiązywaniu wielu zagadnień fizycznych.. W przedstawionej prezentacji przedstawiciel firmy Microsoft postara się przybliżyć nam znaczenie stosowania zaawansowanych modeli matematycznych w rozwiązywaniu zagadnień fizycznych.
symulacja_sztuczna_inteligencja

6. Kolejny wielki krok w kosmosie - nowe silniki rakietowe

TYTUŁ: Discover the Next Generation Rocket Engine

poleca: Kacper Wagner

Branża kosmiczna jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. Elon Musk, Jeff Bezos i inne prywatne firmy, które wysyłają satelity, rakiety w kosmos na masową skalę i komercjalizują loty przy wsparciu inwestorów, to nie jest przyszłość, tylko rzeczywistość. W prezentacji zaprezentowany zostanie nowy rodzaj silnika rakietowego, który charakteryzuje  się szybszą i tańszą produkcją, większą mocą i lżejszą konstrukcją, niż urządzenia znane dotychczas. A co najważniejsze podczas procesu projektowania wykorzystano różne metody symulacyjne.

7. Paliwo ze słońca

TYTUŁ: Simulation at the Center of the Concept and Design Phase to Half the Energy Consumption of Electric Vehicles

poleca: Konrad Kamieniecki

W ostatnich latach pojawiło wiele propozycji w kategorii samochodów elektrycznych i hybrydowych. Wśród nich ciekawym rozwiązaniem jest pięcioosobowy samochód elektryczny Lightyear One. Jest on dwukrotnie wydajniejszy energetycznie niż istniejące na rynku rozwiązania, między innymi dzięki panelom słonecznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu 70% energii samochodu pochodzi ze słońca. Kluczem do rozwoju wysoce wydajnych pojazdów elektrycznych jest dokonywanie właściwych wyborów koncepcyjnych i testowanie ich jeszcze przed wyprodukowaniem prototypu. Jest to możliwe tylko dzięki narzędziom symulacyjnym, które Lightyear One umieścił go w centrum procesu inżynierskiego.

8. Szybsze i tańsze testy bezpieczeństwa z wykorzystaniem narzędzi do symulacji

TYTUŁ: Using Computational Modeling to Drive Safety and Design Improvements in Pediatric Occupant Protection in Motor Vehicle Crashes

poleca: Konrad Kamieniecki

Wypadki samochodowe są jedną z głównych przyczyn obrażeń dzieci i dorosłych na całym świecie. Dlatego konieczne jest, aby pojazdy i systemy bezpieczeństwa (takie jak pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne, foteliki dziecięce) działały optymalnie podczas wypadków. Tradycyjnie, bezpieczeństwo samochodów lub fotelików dziecięcych sprawdza się to poprzez testy fizyczne. Podejście takie, choć konieczne, jest drogie i czasochłonne. W prezentacji przekazane będzie jak narzędzia symulacyjne wspomagają i przyspieszają pracę projektowania różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa, tak żeby ograniczyć do minimum liczbę testów fizycznych.

9. Zapobieganie wypadkom w samochodach najnowszych generacji

TYTUŁ: Metamodels Generated from Thermo Mechanical Simulations for the Design of Highly Reliable Microelectronics Packages and PCBs

poleca: Mateusz Będkowski

Istnieją aplikacje, w których od niezawodności modułów elektronicznych może zależeć ludzkie życie. Mowa tu o systemach wspomagania kierowcy (ADAS) lub komputerach i czujnikach w pojazdach autonomicznych. Dlatego kluczowe stają się badania właściwości termiczno-mechanicznych obwodów drukowanych pod kątem wytrzymałości połączeń lutowanych. Prezentacja wyjaśnia, w jaki sposób Infineon wykorzystuje oprogramowanie Ansys optiSLang do iteracyjnego i adaptacyjnego sprawdzania właściwości materiałowych laminatów RF. Otrzymany w ten sposób meta-model pozwala na identyfikację i wyznaczenie prawdopodobieństwa uszkodzenia za pomocą krzywych kruchości. Analiza wrażliwości i badania niezawodności są podstawą do zrozumienia wpływu rozmieszczenia komponentów na płytce i powstających w niej naprężeń.

10. Jak nauczanie o modelowaniu numerycznym jest wdrażane w program studiów

TYTUŁ: Bridging the Gap Between the Conventional Engineering Curriculum and Project-Based Learning Using Simulations

poleca: Maciej Szudarek

Symulacja jest cennym narzędziem wspomagającym pracę inżyniera i stanowi ważny punkt studiów na naszych uczelniach. Jednocześnie powinna być umiejętnie wpleciona w program nauczania. Myślę że w tym kontekście interesujące będzie wysłuchanie podejść do dydaktyki wdrażanych na Uniwersytecie Cornell, gdzie oprócz typowych zajęć wykładowych i projektowych zaproponowano rozbudowany kurs CFD w formie zdalnej, opracowany we współpracy z Ansys.

 

Oczywiście to tylko niektóre z naszych typów prezentacji, które warto obejrzeć na Simulation World. Jestem ciekawy Waszych spostrzeżeń na temat tego tego wydarzenia.

Simulation World

adam_100x100

dr inż. Adam Piechna - Szef Działu Technicznego w Symkom, a także adiunkt na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Specjalista w zakresie modelowanie przepływów z wykorzystaniem metod numerycznych oraz zagadnień związanych z inżynierią biomedyczną.

Otrzymuj Listy Polecone. Zostaw kontakt, aby dostawać mailowe potwierdzenia dotyczące aktualności.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach organizacyjnych przez Symkom sp. z o.o.z siedzibą w Warszawie. *

    Wyrażam zgodę na przekazywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez Symkom zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 204, ze zm.)*

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zawartych w formularzu kontaktowym przez Symkom z siedzibą w Warszawie przy ul. Głogowej 24 w celach marketingowych i promocyjnych.

    Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pana/Pani danych osobowych oraz prawo ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres office@symkom.pl

    Pola oznaczone * są obowiązkowe

    Po więcej informacji zapraszamy do informacji o naszej polityce prywatności.